SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” vidēja termiņa darbības stratēģijas 2025. – 2030. gadam kopsavilkums
SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” (turpmāk – Possessor) ir 100% valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas dibināta 1994. gadā, sākotnēji kā bezpeļņas organizācija, bet gadu gaitā tā ir attīstījusies un mainījusi gan savu juridisko statusu, gan darbības virzienus. Possessor īsteno deleģētus valsts pārvaldes vai ar Ministru kabineta rīkojumiem dotus uzdevumus.
Būtiskākie ārējās vides faktori, kas ietekmējuši izmaiņas valsts politikā, saistīti ar kara Ukrainā radīto ģeopolitisko nestabilitāti, Covid-19 pandēmijas un tās seku ietekmi uz ekonomisko attīstību, kā arī vēsturiski noritējušo procesu noslēgšanos (privatizācijas procesi, problemātisko aktīvu atsavināšana un restrukturizācija). Ārējo faktoru ietekmē, mainoties valsts prioritātēm, prognozējama būtiska ietekme arī uz Possessor turpmāko darbību. Prognozējams, ka “SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” vidēja termiņa darbības stratēģijas 2025. – 2030. gadam” (turpmāk – Stratēģija) periodā, notiks (1) Problemātisko aktīvu pārvaldīšana, likvidējot meitas sabiedrības; plānots pabeigt (2) Privatizācijas procesu, ja tiks veikti atbilstošie grozījumi normatīvajos aktos; tiks turpināta (3) valsts kapitāla daļu pārvaldība citos uzņēmumos; (4) dzīvojamo zemas īres maksas māju uzraudzība; (5) centrālās krājumu uzturēšanas struktūras uzdevumu pārvaldība; (6) pirmās nepieciešamības preču valsts apdraudējuma gadījumā pārvaldība, un jauna piešķirta deleģējuma gadījumā attīstīta arī (7) arestēto kapitāla daļu (akciju, paju) pārvaldība (šobrīd izstrādes stadijā ir šāda likumdošanas iecere). Potenciāli, Possessor no 2029. gada nodrošinās valsts materiālo rezervju pārvaldīšanu, ja par to tiks pieņemti atbilstoši lēmumi.
2023. gada 13. septembrī ar Ministru kabineta rīkojumu Nr. 579 “Par valsts līdzdalības saglabāšanu sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor" un vispārējo stratēģisko mērķi” noteikts Possessor vispārējais stratēģiskais mērķis: atbilstoši dotajiem deleģējumiem efektīvi pārvaldīt publiskos aktīvus, kā arī valsts attīstībai un drošībai nozīmīgus resursus un infrastruktūru, piedāvājot profesionālus pakalpojumus un inovatīvus risinājumus. Possessor misija ir nodrošināt valsts drošībai un attīstībai būtisku publisko aktīvu efektīvu pārvaldību. Possessor vīzija ir būt par uzticamu un kompetentu partneri valsts drošības un tautsaimniecības izaicinājumu risināšanā un valsts aktīvu pārvaldības attīstīšanā.
Lai sasniegtu vīzijā noteikto un nodrošinātu efektīvu jauno deleģējumu īstenošanu, Possessor izvirzījis finanšu un nefinanšu mērķus: (1) īstenot īpašumu privatizācijas un problemātisko aktīvu likvidācijas pabeigšanu, un (2) veidot un attīstīt noturīgu valsts drošības rezervju pārvaldības sistēmu. Kopējās darbības uzlabošanai (3) pilnveidojot iekšējo procesu produktivitāti, drošību, un finanšu efektivitāti, (4) nodrošināt darbības rentabilitāti, peļņas līmenim sasniedzot vismaz divus procentus no neto apgrozījuma.
Šo mērķu sasniegšanu sekmēs Possessor uzkrātā pieredze valsts aktīvu pārvaldīšanā, kā arī elastīgs darbības veids, kas jau iepriekš ļāvis uzņemties un sekmīgi izpildīt jaunus deleģējumus. Viens no snieguma pamatiem ir sadarbības pieredze nacionālā un starptautiskā līmenī ar plašu ieinteresēto pušu loku, t.sk., ministrijām, pašvaldībām, uzņēmējiem, sabiedrības pārstāvjiem, starptautiskām organizācijām (OECD, Eiropas Komisiju, Starptautisko Enerģētikas aģentūru u.c.), starptautiski atzītiem nozares konsultantiem. Vienlaikus būs jāveido IS risinājumi. Tāpat, jaunajiem deleģējumiem jāveicina procesu brieduma līmenis, lai nodrošinātu to efektivitāti un noturību. Attīstību pozitīvi ietekmētu finansējuma palielinājums aizsardzības un drošības spēju stiprināšanai, kā arī augsto fiksēto darbības izmaksu samazināšana vēsturisko deleģējumu veikšanai.
Lai sekmīgi īstenotu būtisku darbības virzienu transformāciju, pārejot no īpašumu privatizācijas un atsavināšanas uz valsts drošības rezervju pārvaldību, Stratēģijas periodā ir noteiktas galvenās attīstības prioritātes: (1) efektīva pārvaldība un optimālu iekšējo procesu attīstīšana, (2) drošas un mūsdienu prasībām atbilstošas infrastruktūras izveide, (3) augsti motivētu un kompetentu darbinieku noturēšana un piesaiste, kā arī (4) uzticamu un efektīvu sadarbību īstenošana ar valsts un privātā sektora organizācijām un sabiedrību kopumā.
Par Stratēģijas izstrādi, ieviešanu un izpildi ir atbildīga valde. Stratēģijas izpildes uzraudzība ietver regulāru mērķu un rezultatīvo rādītāju sasniegšanas progresa novērtēšanu. Atbildīgie par uzraudzības nodrošināšanu ir Possessor valde, bet uzraudzības ziņojumu un plānotās izmaiņas apstiprina kapitāla daļu turētājs.